Üritused

Hispaania Maja on koht, kuhu on oodatud kõik Hispaania ja Ladina-Ameerika kultuuri huvilised. Korraldame regulaarselt raamatuklubi-, veini- ja kultuuriõhtuid ning palju muud põnevat. On üritusi nii eesti kui ka hispaania keeles. Rõõmsa kohtumiseni Hispaania Majas! 

Mõtled, kas hispaania keel võiks sulle sobida? Tule tasuta proovitundi! Rohkem infot leiad siit.


PIDULIK VEINIÕHTU | 38 € | Neljapäeval, 12. oktoober kell 18.30

12.oktoobril tähistame Hispaania rahvuspüha (Fiesta Nacional de España) ja pakume selleks puhuks Hispaania sõpradele välja põneva uuriva veiniõhtu. Pidulikud vahuveinid poseerivad paarides, kus paneme kõrvuti Cavad ja Corpinnatid. Proovime ka pimedegusteerimise teel veinide omadusi analüüsida ning leida, mida annab juurde vahuveinile pikk pudelilaagerdus veinikeldris. Vanim avatav vein on peensademel veinikeldri sügavas vaikuses küpsenud üle 110 kuu! 

Avame 7 vahvat vahuveini:

*Gramona La Cuvee brut 2019

*Pares Balta brut nv

*Gramona Innoble brut nature 2015-16-17

*Cava Estruch Gran Reserva extra brut 2017

*Huget de Can Feixes brut nature 2016

*Cava Blanca Cusine brut nature Gran Reserva 2013

*Gramona Celler Batlle brut 2009

Tule proovi järgi millistest nendest kujuneb Su lemmik!

Veine pakuvad ja selgitusi jagavad VINOSFAIRi sommeljeed Maret Reimann ja Aivar Lukk.

Osalemine on 38 €. Veiniõhtu on eesti keeles, vajalik eelnev registreerumine lehe allosas. Kohtade arv on piiratud!

Enne ja pärast üritust saab teha tutvust laia valikuga Hispaania Maja raamatu- ja hispaania maitsete poes. Oma lemmikveine on võimalik kohapeal kaasa osta. 

RAAMATUKLUBI: Felisberto Hernández „Üleujutatud maja ja teisi jutte“ | Tasuta | Esmaspäev, 16. oktoober 2023 kell 18.30

Alustame Hispaania Maja raamatuklubi uut hooaega tõeliselt omapärase autoriga – Uruguay kirjaniku Felisberto Hernándezega, kelle novellivalik „Üleujutatud maja ja teisi jutte“ ilmus sel suvel Looming Raamatukogus. Raamatut esitlevad selle tõlkija Mari Laan ja LR-i peatoimetaja Triinu Tamm, kes ühtlasi on Hernándeze tõlke toimetaja.

Felisberto Hernández (1902–1964) oli Montevideost pärit klaverimängija ja kirjanik, ekstsentrik nii elus kui ka loomingus. Eestikeelne valik sisaldab tema tuntumaid lühilugusid, mis on tähelepanuväärselt veidrad, kohati pöörased ja isegi kõhedust tekitavad. Argistes ruumides toimuvad metamorfoosid ja muundumised hakkavad looma uusi tegelikkusi ja nihutama paigast tajusid. Hernándezt peetakse Jorge Luis Borgese kõrval Ladina-Ameerika fantastilise lühijutu žanri üheks alussambaks. Tema mõju oma
loomingule on tunnistanud ka Julio Cortázar, Italo Calvino ja Gabriel García Márquez.

„Tundub, justkui korraldaks kirjanik häppeninge, aga sõnades. Või siis improviseeriks kergelt groteskse ja ebaloomulike rõhutustega tummfilmi saateks katkendlikke ja lõpetamata meloodiaid,“ ütleb autorit ja tema loomingut tutvustavas saatesõnas tõlkija Mari Laan. Üks valimiku juttudest on loetav ka siin: https://kultuur.err.ee/1609054268/loe-uht-lugu-felisberto-hern-ndeze-kogumikust-uleujutatud-maja-ja-teisi-jutte

Raamatuklubisse on oodatud kõik, kes soovivad oma muljeid raamatust teistega jagada ja üheskoos kirjandusteost mitmekülgsemalt avada - varasemad kohtumised on näidanud, et ühiselt arutades märkame uusi detaile ja kihistusi, mis lugemiselamust veelgi rikastavad. Aga inspiratsiooni otsima võivad ikka tulla ka need, kellel raamat veel lugemata!

Pakume ka Hispaania veine ning kohvi-teed. Osalemine on tasuta, kuid vajalik eelnev lehe allosas. Raamatuklubi toimub eesti keeles. 


RAAMATUKLUBI: Leonardo Padura „Maskiball“ | Tasuta | Esmaspäev, 13. november kell 18.30

Seekord loeme end taas Kuubale ja plaanis on ka kohtumine tõlkijaga – meie külaliseks on Kuuba kirjanduse tõlkija Maarja Paesalu, kes on eestindanud nii Leonardo Padura krimkasid kui Alejo Carpentieri romaane.

Lähema vaatluse all on Padura „Maskiball” (Toledo 2023): see on kolmas romaanisarjast „Neli aastaaega“ – tuntud ka kui „Havanna kvartett“ –, mille tegevus toimub 1989. aasta Kuubal. Igale aastaajale vastab üks romaan, kuigi lugeda sobib neid ükskõik millises järjekorras. Sarja peategelane on politseileitnant Mario Conde, kes tunneb lõputut nostalgiat oma 1960ndatel möödunud koolipõlve järele ning tahaks parema meelega olla hoopis kirjanik.

Selles romaanis leitakse Havanna metsast siidpaelaga kägistatud transvestiidi surnukeha. Teatraalset punast kleiti kandnud noormees osutub lugupeetud diplomaadi pojaks. Mõrva uurivale politseileitnant Mario Condele hakkab vähehaaval avanema seksuaalvähemuste varjatud ja ekstravagantne maailm, mis tema matšolikku ilmavaadet esialgu ärritab. Algab poliitiline ja erootiline, teatraalne ja literatuurne, poeetiliselt sentimentaalne ja poliitiliselt ebakorrektne teekond 1980ndate Havannas ja 1960ndate
Pariisis, kus Conde teejuhiks saab legendaarne ja andekas, kommunistliku režiimi poolt oma kuulsuse tipul tühistatud dramaturg ja lavastaja Alberto Marqués – värvikas isiksus, kelle loo kaudu avaneb sotsialistliku Kuuba loomeinimeste keeruline saatus.

Leonardo Padura on 1955. aastal Havannas sündinud Kuuba kirjanik, ülikoolis õppis ta hispaania keelt ja kirjandust. Teda tuntakse kui sõltumatut intellektuaali, kes ühendab oma loomingus ühelt poolt rahvalikkuse ja teisalt haritlase kriitilise pilgu ühiskonnale. Sarnaselt paljude teiste põlvkonnakaaslastega seisis Padura 1980ndate lõpul ja 1990ndate alguses, kui kuubalaste olmelised tingimused Kuubas Nõukogude Liidu toetuse kadudes järsult halvenesid, silmitsi küsimusega, kas lahkuda Kuubalt või jääda kodumaale. Padura valis viimase. Kirjanik on oma loomingu eest pälvinud hulgaliselt tunnustusi, nende seas tähtsaimad on Kuuba riiklik kirjandusauhind (2012) ja Hispaania üks olulisemaid rahvusvahelisi kirjanduspreemiaid Astuuria printsessi auhind (2015). 

Raamatuklubisse on oodatud kõik, kes soovivad oma muljeid raamatust teistega jagada ja üheskoos kirjandusteost mitmekülgsemalt avada - varasemad kohtumised on näidanud, et ühiselt arutades märkame uusi detaile ja kihistusi, mis lugemiselamust veelgi rikastavad. Aga inspiratsiooni otsima võivad ikka tulla ka need, kellel raamat veel lugemata!

Vestlust juhib Mari Laan Toledo kirjastusest, raamatuklubi toimumist toetab Hispaania Suursaatkond. Pakume ka Hispaania veine ning kohvi-teed. Osalemine on tasuta, kuid vajalik eelnev registreerumine lehe allosas.


Pane end kirja siin:


Vaata VAREM TOIMUNUD ÜRITUSI siin.

Kui soovid meie ürituste kavaga kursi olla, siis liitu Hispaania Maja uudiskirjaga ning järgi meid nii Facebookis kui ka Instagramis.