Üritused

Üritused

Ka sellel semestril jätkame põnevate teemaõhtutega, kuhu on oodatud kõik hispaania keele ja kultuuri huvilised. Hispaania Maja uued ruumid hubases 18. sajandi suvemõisas aadressil Tondi 42 teeb Hispaania Maja külastamise erakordselt toredaks. Samuti saab enne ja pärast üritusi tutvuda meie uue gurmee nurgaga ja täienenud raamatupoega, kust leiab suurima valiku hispaania-, prantsuse- ja itaaliakeelseid õppematerjale, ilukirjandust nii hispaania kui inglise keeles, sõnaraamatuid, kokaraamatuid ja palju muud põnevat.

Kes veel pole meie uut maja külastanud, siis meie juurde jõuda on eriti lihtne: ühistranspordi kasutajatel on Tondi peatusest ainult paar sammu ja autojuhtidele on sisehoovis ja ümbritsevatel tänavatel parkimine täiesti tasuta! Vaata lähemalt, kus me asume www.hispaaniamaja.ee/ee/meist/

Rõõmsa kohtumiseni Hispaania Majas!

Hispaania Maja ja sõbrad kutsuvad:

Avasta hispaania keele hing ja kirg Hispaania Majas!

PROGRAMM SUVI 2020


Liitu ka meie intensiivkursustega ning külasta gurmee- ja raamatupoodi!

TORTILLA DE PATATA ehk HISPAANIA OMLETI laupäev. Laupäev, 29. august alates kell 12.00

29. augustil on eriline võimalus oma laupäev tortilla te patataga hispaanialikuks muuta! Söö seda hommikusöögiks või tapasena! Valmistatud kohapeal Hispaania koka poolt!

Valikus on kaks suurust - keskmine läbimõõduga 20 cm ja suur 24 cm - neid saad jagada ka pere ja sõpradega! Kätte saab 29. augustil alates kell 12.

NB! Saadaval ainult ettetellimisel. Telli vähemalt 48 tundi enne. Veel parem, kui juba praegu! ;)

Keskmine tortilla de patata – 20 cm

Suur tortilla de patata – 24 cm

Suurepärase maitseelamuse saamiseks kombineeri tortilla de patata värske ahjusooja saiaga. Sel erilisel puhul saadaval ka laupäeval.

Täida oma laupäev Hispaania maitsetega! ;)HISPAANIA FILM "Tšempionid / Campeones". 5. Kolmapäev, 19. august kell 19.00, Filmimuuseumis

Hispaania, 2008, film on hispaania keeles eestikeelsete subtiitritega.

Filmimuuseumis toimub sel aastal esmakordselt armastusfilmide festivali Tartuff eriprogramm, mille raames näidatav Hispaania film "Tšempionid" on osa ka Hispaania maailma festivali programmist.

Nimekas korvpallitreener saadetakse purjuspäi autojuhtimise eest ühiskondlikult kasulikule tööle. Tema ülesanne on treenida kergete puuetega innukad sportlased võistlusvalmis meeskonnaks. Ühtlasi õpib Marco lisaks profispordile tundma nii elu, oma tüdruksõbra soove kui iseennast. Elukogemuste ja reaalsuse tajumise erinevused loovad ridamisi hirmnaljakaid, kuid peamine, ka südamlikke situatsioone. Film põhineb paljuski tõestisündinud lool ning meeskond koosneb näitlejatest, kellele see on esimene ülesastumine kinolinal.

Hispaania režissöör Javier Fesser on ka varasemates filmides käsitlenud tõsiseid teemasid veidi lõikava, kuid alati kaastundva huumoriga. Hispaania esitas „Tšempionid“ võõrkeelse Oscari kandidaadiks

Filmimuuseum asub Maarjamäe ajalookeskuses, Pirita tee 56, Tallinn.


Rohkem kui 100 aastat tõelist üksildust. SILVIA PÄRMANNi näituse avamine. Tasuta. Teisipäev, 25. august kell 18.30


Fotograafi ja reisikirjaniku Silvia Pärmanni näituse avamine, kus ta räägib oma Kolumbia reisi parimatest hetkedest.

Santa Cruz de Mompox.

Oma esimese 300 eluaasta jooksul oli Mompox ise ka oma edust pimestatud. 1540. aastal asutasid Hispaania esimesed asukad Magdalena jõe äärde sadamalinna, mis kiiresti arenes oluliseks kaubasadamaks.
Samas kohas varem elanud põlisrahvas, kelle pealiku Mampo järgi linn nime sai - Mompox tähendab valitseja Mampo maad - tõrjuti kõrvale, nende matmispaikadesse kerkisid võimsad kirikud ja turvalisest sadamast sai koht, kus hispaanlased oma kokku röövitud kulda ja muid aardeid varjasid.


Jõeäärne Calle de la Albarrada on oma arhitektuuri ja jõukusega muljetavaldav isegi praegu, rääkimata 17. sajandi Colombiast. Raha annab enesekindlust ja 1810. aastal kuulutas Mompox ennast esimese Colombia linnana Hispaaniast iseseisvaks. Mompox oli Cartagena järel tähtsuselt teine linn ja ilus elu jätkus veel ilusamana.

Gabriel García Márquez veetis seal nooruses üksjagu aega, peamiselt seetõttu, et ta tollane girlfriend oli sealt pärit. Aga see polnud raisatud aeg. Mompoxi ja “100 aastat üksildust” tegevuspaiga Macondo sarnasus on rabav. Raamat algab ühe perekonna poolt linna rajamisega jõesaarele, mis on muust maailmast isoleeritud 100 aastat. See atmosfäär, mis siis linna täitis, pole tänaseks kuhugi päriselt kadunud. 

Sest selleks ajaks oli kõik juba valesti läinud. Võimas, paari kilomeetri laiune Magdalena jõgi kuivas 19. sajandi alguseks kokku vaid sajakonna meetri laiuseks kiire vooluga jõeks, nagu see tänagi on. Kaubalaevad ja kaupmehed pagesid ja kunagine jõesäng soostus, muutes Mompoxi üheks ebaoluliseks keset soid asuvaks külaks kusagil jõesaarel keset Colombiat. Eraldatus ja raske ligipääs ei pruukinud ahvatleda kaupmehi, aga meeldis pööraselt paramilitaarsetele gruppidele ja narkokartellidele. 

Läks 1990ndateni, enne kui UNESCO tunnustas Mompoxi koloniaalarhitektuuri maailmapärandi nimistu vääriliseks. Räämas majadesse hakaksid tekkima butiikhotellid, kohalikud ehtemeistrid avasid taas oma töötoad ja kauplused (kullaga on seal akndis harjutud ringi käima igal moel) ja jõeäärsetesse majadesse kolisid kohvikud, trendikad baarid ja pizzeriad.

Osalemine tasuta, kuid vajalik eelnev registreerimine.

Õhtu toimub eesti keeles.


HISPAANIA MAJA RAAMATUKLUBI | BETTY BOOP. Tasuta. Kolmapäev, 26. august kell 18.00

Suvelõpu raamatuklubis räägime argentiinlanna Claudia Piñeiro romaanist „Betty Boop“!

See on krimilugu neile, kes krimilugusid ei armasta: keskealine peategelanna, endine menukas kirjanik Nurit Iscar, satub kunagise armukese palvel päevalehele kajastama rangelt turvatud rikaste asumis toimunud mõrvade tagamaid. Need kõik on justkui juhuslikud surmad – omamoodi ootuspärased lõpud ohvrite elumustris. Kuigi raamatu autorit kutsutakse Argentiina krimikuningannaks, on ta ise öelnud, et krimižanr on tema jaoks vaid vahend, mis annab raamatule tugeva süžee ja kirjanikule võimaluse luua selle ümber elulise karakteriga tegelaskujusid ning nauditavalt teravat ja humoorikat dialoogi. Ja huumorit seal on – Nuriti eluterved ja elukogenud sõbrannad väljendavad niisugust solidaarsust ja naiselikku tarkust, et üks blogija on raamatu kohta öelnud, et see on „seks ja linn 50+“.

Nurit on oma hüüdnime saanud ikoonilise multifilmikangelase Betty Boopi järgi, kes esindab arukat ja sõltumatut, kuid samal ajal igati naiselikku naisetüüpi. Samal ajal pole tegemist kerglase lugemisega: raamat annab ainet, et mõtelda võimu ja meedia, ühiskonna ja inimsuhete üle. Õnneks ei puudu ka sümpaatne romantiline liin!

Raamatuklubi toimub Hispaania Maja üliõdusates ruumides aadressil Tondi 42 ja oodatud on kõik raamatuhuvilised! Iga kord valime lugemiseks ühe Hispaania või Ladina-Ameerika kirjaniku teose tõlke, et siis selle üle ühiselt muljeid vahetada. Kutsume kõiki lugema, kuulama ja vestlema! Kõrvale on võimalik nautida teed, kohvi või pokaali head Hispaania veini.


Raamatuklubi aitab läbi viia tõlkija Mari Laan Toledo kirjastusest.

Osalemine tasuta, kuid vajalik eelnev registreerimine.

Õhtu toimub eesti keeles.


BEBE Y PINTA III. 12 / 15. Kolmapäev, 26. august kell 20.00

Kas sa oled visuaalseks, musikaalseks pidustuseks valmis?

Hispaania majas poseerib meile kaunis flamenkotantsija ning Jorge ja Ruber mängivad kitarri ja laulavad meile Hispaania laule.

Kui ilm on ilus, oleme tagaaias õhtupäikese käes ja kui ilm ei ole armuline, kolime Hispaania Maja ajaloolisse saali.

Stopperit ei ole vaja, meie bailaora hoiab poosi just nii kaua, kui kaua kestab üks laul (umbes 5-19 minutit). Kui muusikapala saab läbi, võtab tantsijanna uue poosi!


Maksimaalselt 25 piletit. Internetist ostes maksab pilet 12.-: https://fienta.com/et/bebe-y-pinta-iii-9746

(Kohapeal 15.-)

Piletihinna sees on ka kaks head Tanker Brewery õlut (meil on ka alkoholivaba) ja 2,5 tundi õndsat joonistamist elava muusika saatel, iluse modelli ja paljude vahvate innimestega!


Nagu tavaliselt: materjalid visandamiseks on hinna sees ja nendega varustab meid Kunst Ja Hobi, võtame kaasa ka oma usaldusväärsed joonistamisalused. Samuti on meil suur hunnik A4 suuruses paberit neile, kes on unustanud joonistuspaberi kaasa võtta.

Oodatud on kõik, olenemata vanusest ja oskustest! Tere tulemast nii algajatele kui ka edasijõudnutele! Nii et võta kõik oma sõbrad kaasa ja tutvusta neile imelist krokii ja visandamise maailma!

MÄRKUS: see EI OLE kunstitund, juhendajat ei ole, kuid sul on võimalus sõbralikus ja lõbusas keskkonnas joonistada, hästi aega veeta ning kaasjoonistajatega koos või ka neilt õppida. Kui sa soovid, siis võid pärast joonistamist oma tööd lavale asetada ja me saame koos kõikide loomingut vaadata! 


KATALOONIA VEINI ERINEVAD ILMED. 20 . Neljapäev, 27. august kell 19.00

Peagi algava kooliaasta sissejuhatamiseks räägime seekord Kataloonia veiniasjandusest.

Seal sünnivad Hispaania Kuningriigi kõige elegantsemad vahuveinid ja ka kõige võimsamad punaveinid. Miks see nii on? Püüame leida põhjuse, selgitame ja muidugi ka maitseme sealseid veine.

*Cava Brut Parés Baltá
*Cava Brut Nature Reserva Celler Vell
*Gessami 2018 Gramona, Penedes DO
*Mas Elena 2015 Parés Balta, Penedes DO
*Silvestris 2015 Gratavinum, Priorat DOQ

Veini ja selgitusi jagavad VINOSFAIRi sommeljeed Maret ja Aivar .
Maitsta saab veinide juurde sobitatud suupisteid.

Osalemine 20 eurot inimese kohta. Kohtade arv piiratud. Vajalik eelnev registreerimine.

Õhtu toimub eesti keeles.HISPAANIA MAJA MAITSERÄNNAKUD. 17€. Reede, 28. august kell 18.00

Hispaania Maja ja Vinosfair panevad siinkohal jälle seljad kokku ja püüavad maitseelamused osalejateni tuua. Ehedaid suupisteid Hispaaniast serveerib Neftali ja Vinosfairi sommeljeedelt Aivarilt ja Maretilt tulevad täienduseks sobivad veinid.

Alustame päikeselise värskendava Cavaga õuel. Jätkame kiire, kuid sisuka tunniga, mille jooksul degusteerime veel kolme suupistet koos veinidega.

Osalemine 17 eurot inimese kohta. Kohtade arv piiratud. Vajalik eelnev registreerimine.

Õhtu toimub eesti keeles.GALICIA LUMMUSES. Tasuta. Reede, 28. august kell 19.15

Lokkav rohelus, eripalgelised mäed, aukartust äratavad kaljud, salajased rannad, maagilised linnad, gastronoomia a la gallega ja tõelised veinipärlid. Kõik see on Galicia, Hispaania loodeosas asuv autonoomne piirkond. Galicia ei ole tüüpiline päike-siesta-fiesta Hispaania, vaid peidab endas hoopis teistsugust külge Hispaaniast.

Galicia võib Sind vastu võtta mitmenädalase paduvihma ja mornide nägudega, kuid teda tundma õppides ja tunnetades näed tema pakatavat elurõõmu, soojust, külalislahkust ja imelist hinge. Kõik see jätab Sinusse kustumatu jälje ja paneb hinge helisema iga kord, kui maitsed pulpo a la gallegat või rüüpad sõõmu Ribeirot.

Teekonda Galiciasse juhib Laura-Liis Relve, Hispaania kütkeis keeleõpetaja. Laura elas aasta aega Santiago de Compostelas, Galicia pealinnas, ja armus selle linna võlusse ja Galicia suursugususse.

Üritus on tasuta, kuid vajalik eelnev registreerimine. 

Õhtu toimub eesti keeles. Registreeru siin:

Vaata VAREM TOIMUNUD ÜRITUSI siin.